PR:Koncepce nakládání s vyhořelým palivem – promarněné zpoždění

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

=> ENGLISH version of this press release

Tisková zpráva Cally ze dne 13. července 2017

Koncepce nakládání s vyhořelým palivem – promarněné zpoždění

Přestože schvalování nové vládní koncepce nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady trvá již 4 roky, neproběhlo porovnání reálně proveditelných variant a poctivá veřejná debata o nich. Evropská komise dala nyní České republice a dalším čtyřem zemím dva měsíce na předložení vnitrostátního programu nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem [1]. Schválenou koncepci totiž měly jednotlivé země předložit do 23. srpna 2015 [2]. Zatím však v tuzemsku teprve probíhá proces hodnocení dopadů na životní prostředí [3]. Důvody zpoždění je třeba hledat na Ministerstvu průmyslu a obchodu - přestože koncepce byla napsána již v roce 2013, vláda ji vzala na vědomí až na konci roku 2014 a teprve v květnu 2017 bylo zveřejněno hodnocení dopadů na životní prostředí.

Calla, ale i řada dalších připomínkujících požadují vrácení k přepracování. Ministerstvo totiž v příkrém rozporu s požadavky ministerstva životního prostředí [3] odmítlo zpracovat a vyhodnotit další možné varianty nakládání s radioaktivním odpadem. Znemožnilo tak odborníkům i veřejnosti diskutovat např. o možnosti prodlouženého skladování v zabezpečených povrchových skladech, kde je možné (na rozdíl od hlubinné varianty) kontrolovat neporušenost ochranných obalů. Není možné porovnat ani variantu umožňující snadné vynětí a využití části odpadu v případě technologického pokroku či variantu spolupráce na mezinárodním řešení.

Hodnocený návrh koncepce navíc zastaral. Některé navržené cíle již měly být splněny v roce 2014 či 2015, jiné ztratily smysl. Například Pracovní skupina pro dialog o úložišti, s níž koncepce počítá, již přestala existovat. Harmonogram pro výběr místa pro finální uložení vysoceradioaktivních odpadů se také dostal do nerealistické podoby - všechny práce, které nabraly letitá zpoždění, by nyní měla Správa úložišť stihnout v průběhu pouhých sedmi let.

Edvard Sequens, energetický konzultant, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Tlak Evropské komise na urychlené předložení české koncepce by neměl být na úkor řádného procesu hodnocení dopadů na životní prostředí. Ten zůstává nevyužitou příležitostí pro potřebnou celospolečenskou debatu o problému vyhořelého jaderného paliva a různých možnostech jeho řešení.“

Další informace může doplnit:

Poznámky:

  1. Aktuálně „European Commission - Fact Sheet - July infringements package – Part 1: key decisions“, http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-17-1935_en.htm, řízení pro porušení evropského práva odstartovala Evropská komise dopisem české straně již v roce 2016
  2. SMĚRNICE RADY 2011/70/EURATOM ze dne 19. července 2011, kterou se stanoví rámec Společenství pro odpovědné a bezpečné nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32011L0070
  3. 3.0 3.1 Posuzování Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem viz https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP237K
  4. For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").