PR:STOP represjonowaniu rosyjskich ekologów! akcja solidarnościowa

From Nuclear Heritage
Revision as of 19:22, 2 January 2015 by Falk (talk | contribs) (+cat)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

09/09/2014

STOP represjonowaniu rosyjskich ekologów! akcja solidarnościowa

Wczoraj (8.09) sąd w Kaliningradzie ukarał rosyjską organizację ekologiczną Экозащита! (pol. Ekoobrona!) grzywną w wysokości 300 tysięcy rubli za odmowę dobrowolnego zarejestrowania się tejże organizacji jako „obcego agenta”. Rosyjscy ekolodzy nie uważają się za agentów i zapowiadają dążenie do unieważnienia wyroku sądu. Polscy działacze ekologiczni i obrońcy praw człowieka zapowiadają akcje solidarnościowe pod rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi na terenie Rzeczypospolitej.

Wyrok sądu w Kaliningradzie zapadł na podstawie art. 19.34 rosyjskiego Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie wszczętej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej. Zarzucane ekologom przewinienie polega na tym, iż organizacja nie zarejestrowała się dobrowolnie w charakterze „obcego agenta”.

Przypomnijmy, 21 lipca br. Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej wpisało Ekoobronę do rejestru „obcych agentów”, w którym figuruje jako jedyna organizacja ekologiczna (obok m.in. kilku organizacji zajmujących się obroną praw człowieka). Z oficjalnej odpowiedzi rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości na zapytanie o dodanie stowarzyszenia do ww. rejestru wynika, iż jako powód posłużyła działalność skierowana przeciwko budowie Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim oraz kampania organizacji na rzecz ratyfikacji przez Rosję Konwencji z Aarhus o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska. Akcje ekologów przyczyniły się do tego, że szereg banków europejskich odmówił inwestowania w projekt budowy elektrowni jądrowej, w konsekwencji czego w środku roku 2013 budowa została wstrzymana.

- Sprzeciw wobec budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej oraz inne działania Ekoobrony ukierunkowane są wyłącznie na ochronę ekologicznych praw obywateli. Nie jesteśmy czyimikolwiek „agentami” i działamy w ramach samodzielnie podejmowanych decyzji. Z całą pewnością zaskarżymy orzeczenie sądu. Odmawiamy stosowania przepisów o „obcych agentach”, ponieważ jest to narzędzie represyjne, powołane z myślą o krępowaniu praw obywateli Federacji Rosyjskiej. Przestrzeganie owego przepisu bowiem oznaczałoby akceptację kursu rządu nastawionego na atak na wolności obywatelskie. Obywatelskie nieposłuszeństwo występuje tu jako jedyna stosowna reakcja zwrotna – oznajmili działacze Ekoobrony w wydanym wczoraj specjalnym oświadczeniu.

Na początku roku 2013 Ekoobrona razem z organizacjami angażującymi się w obronę praw człowieka skierowała skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie ustawy o „obcych agentach”. Podanie na razie nie zostało rozpatrzone.

Ustawodawstwo dotyczące „obcych agentów” zostało wprowadzone w Rosji w 2012 roku po fali krytyki nieprawidłowości stwierdzonych podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Organizacje pozarządowe zostały uznane przez władze za odgrywające istotną rolę w monitorowaniu wyborów, zbieraniu przypadków manipulacji i informowaniu o tym opinii publicznej. Prawo dotyczące zwalczania „obcych agentów” uderza w organizacje pozarządowe otrzymujące wsparcie zza granicy. Z powodu sytuacji gospodarczo-politycznej w Rosji działalność krytyczna wobec władzy często zależy od wsparcia ze strony ruchów i organizacji zagranicznych.

- Od blisko dwóch lat współpracujemy z Ekoobroną z Obwodu Kaliningradzkiego w ramach transgranicznego projektu szkoleniowego dla trenerów edukacji ekologicznej. W organizacji tej działają bardzo wrażliwi i zaangażowani ludzie, dla których ochrona środowiska jest istotną sprawą. Teraz, kiedy mają kłopoty, zamierzamy wesprzeć ich i okazać swoją solidarność – oświadczył Radosław Sawicki, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego „Wspólna Ziemia” z Chojnic. – Pod rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi w sobotę 20 września wspólnie z innymi organizacjami zorganizujemy akcje poparcia dla naszych rosyjskich przyjaciół.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na profilu Facebook organizacji Ekoobrona: https://www.facebook.com/ecodefense.russia; kontaktować można się także bezpośrednio z liderami organizacji: w Moskwie tel. 007(903)2997584 (Władimir Sliwiak), w Kalinigradzie tel. 007(911)4663458 (Aleksandra Koroljowa); e-mail: ecodefense AT gmail DOT com[1]


  1. For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").