PR:Mezinárodní anti atomové setkání 29.7.-3.8.

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

Mezinárodní anti atomové setkání 29.7.-3.8.

Antiatomoví aktivisté z celé Evropy se setkají v Doebelnu v německém Sasku, kde budou pracovat na vytvoření společné antiatomové sítě Nuclear Heritage Network. Od 29.července do 3.srpna si budou antiatomoví aktivisté z celé Evropy v německém Doebelnu vyměňovat své zkušenosti a know-how a plánovat společné akce. Aktivisté se budou vzájemně informovat o dění v antiatomové oblasti ve svých zemích a vyměňovat si zkušenosti ze svých kampaní a kreativních strategiích odporu. V rámci mezinárodního setkání v Sasku navštíví jeho účastníci také uranový důl na česko -- německé hranici.

Toto mezinárodní antiatomové setkání má podpořit nové kampaně a akce a posílit mezinárodní spolupráci mezi antiatomovými aktivisty na stávajících projektech. Zatímco se jaderný průmysl globálně snaží o pokračování nebezpečných projektů, setkají se antiatomové skupiny a aktivisté, aby posílily své síly v boji za zastavení všech jaderných zařízení. Díky angažovaným lidem došlo k ukončení velké řady jaderných projektů na celém světě. Máme povinnost předejít podobným jaderným nočním můrám jako Fukušima a zamezit dalšímu radioaktivnímu zamořování naší planety," říká Falk Bayer, jeden z organizátorů mezinárodního setkání v německém Doebelnu, který spolupracuje s německou ekologickou organizací německé mládeže Greenkids. Na mezinárodní antiatomové setkání v Německu mají přijet aktivisté a skupiny z Ázerbajdžánu, Rakouska, Finska, Francie, Německa, Litvy, Nizozemí, Polska, Portugalska, Slovenska a Švédska a z mnoha dalších zemí.

"Jaderní lobbyisté pumpují velké peníze do propagace nových projektů jaderných elektráren v Litvě, Čechách, Slovensku, Maďarsku a Slovinsku. Musíme být kreativní a proti tomu bojovat. Doufám, že nám toto setkání přinese hodně inspirace a nových nápadů, jak bychom toho mohli efektivně dosáhnout," říká další z organizátorů setkání v Německu, Laura Gintalaite z Litvy. "Roky získávané know-how, které jsme vytvořili aktivitami podporovanými zemí Horní Rakousko v přeshraničním kontextu s Českou republikou, se může stát ve spojení se zkušenostmi našich přátel z ostatních evropských zemí pro jadernou lobby něčím takovým jako malý David proti údajně velkému Goliášovi. Především pokud správně nastartujeme vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů energie v těch zemích, kde jsme teprve na začátku tohoto vývoje," říká rakouský zástupce Bernhard Riepl ze sdružení Sonne+Freiheit (Slunce a svoboda), který je přesvědčený o tom, že taková mezinárodní antiatomová setkání jsou velmi důležitá. Zúčastnil se již podobného setkání v roce 2008 ve Francii a byl spoluorganizátorem mezinárodního setkání v roce 2009 ve Slovinsku a v roce 2010 v Čechách a Rakousku, kde také spolupůsobila zelená krajská radní Elisabeth Kerschbaum.

Mezinárodní setkání se organizuje v kontextu mezinárodní antiatomové sítě Nuclear Heritage Network, složené z antiatomových aktivistů ze základních antiatomových hnutí a skupin z celého světa. Bude to již druhé mezinárodní setkání v Německu. První se konalo před lety ve Frankfurtu nad Mohanem. V rámci této mezinárodní sítě se již konala mezinárodní setkání ve Francii, Slovinsku, Finsku a České republice (s výlety za zajímavými energetickými projekty v Rakousku). Dřívější mezinárodní setkání vedla mimo jiné k blokádě finského projektu jaderné elektrárny Olkiluoto a také k Informační tour Baltic Info Sea Tour v roce 2010. Mezinárodní antiatomové setkání v německém Doebelnu je součásti letošního akčního léta, které startuje v červenci antiatomovým kempem v polském Lubiatowu, nedaleko lokality, kde má být postavena plánovaná polská jaderná elektrárna. Po setkání v Sasku se aktivisté přesunou na blokádu a protestní kemp v Olkiluotu ve Finsku. Antiatomové akční léto pak bude ukončeno antiatomovou plavební tour po Baltském moři a cyklistickou tour ze Stockholmu ve Švédsku do německého Greifswaldu.

Podporovatelé mezinárodního setkání v Doebelnu jsou: Association of ecologial movements of Slovenia (Slovinsko), EKO-UNIA (Polsko), GAIA (Portugalsko), Greenkids e.V. (Německo), Milkas (Švédsko), Réseau Sortir du Nucléaire (Francie), Sonne+Freiheit (Rakousko), Turva (Finsko), WISE (Nizozemí), Zali.lt (Litva), Pokud máte dotazy ohledně mezinárodního setkání v Sasku, kontaktujte nás prosím na: media AT nuclear-heritage.net[1] a +49 3431/5894177 nebo b.riepl AT eduhi.at[1].


  1. 1.0 1.1 For protection against automatical email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol.