PR:Solidaritātes izrādīšana nežēlastībā kritušām Krievijas NVO. Vides aktīvisti un cilvēktiesību aizstāvji nav „ārzemju aģenti”

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

Preses relīze
Otrdiena, 2014. gada 8. jūlijs
- tūlītējai publicēšanai -


Solidaritātes izrādīšana nežēlastībā kritušām Krievijas NVO

Vides aktīvisti un cilvēktiesību aizstāvji nav „ārzemju aģenti”

KRIEVIJA/EIROPA - Vides aktīvisti un citas Nuclear Heritage tīklā darbojošās personas solidarizējas ar šobrīd nežēlastībā kritušām Krievijas NVO, kurām uzrādīta apsūdzība kā „ārzemju aģentiem”. Šodien notiek tiesas sēde, kurā apsūdzētā lomā ir organizācija "Humanistic Youth Movement", ko Federālais drošības dienests (FDD), VDK pēctecis, ir klasificējis kā „ārzemju aģentu”. Saskaņā ar pašreiz spēkā esošajiem Krievijas normatīvajiem aktiem, par „ārzemju aģentu” tiek uzskatīta „politiska” nevalstiska organizācija, kas saņem ārvalstu finansējumu vai ziedojumus. Tādējādi Krievijas varas iestāžu rokās ir instruments, ar kura palīdzību iespējams apsūdzēt „nevēlamas” NVO. Krievijas cilvēktiesību aizstāvju organizācijas kritizē šos normatīvos aktus, jo tie ir pretrunā ar Krievijas Federācijas konstitūcijā garantētajām cilvēktiesībām.

Vairākas NVO, kas paudušas kritiku par Krievijas nostāju atomenerģijas jautājumos, jau vairāk kā gadu atrodas Krievijas varas iestāžu redzeslokā. Paviam nesen vides aktīvistu NVO „Ecodefense”, kas ar panākumiem protestēja pret Baltijas atomelektrostacijas (AES) būvniecību Kaļiņingradā, Krievijas Tieslietu ministrija pasludināja par „ārzemju aģentu” un tas notika tieši viņu aktivitāšu un izglītojošā darba dēļ. Pirms vairākiem gadiem „Ecodefense” sadarbībā ar vides aktīvistu organizācijām no citām valstīm apturēja izlietotās kodolegvielas transportēšanu no vairākām Eiropas valstīm uz Krieviju.

Arī "Humanistic Youth Movement" aktīvisti ir iesaistījušies pret kodolenerģiju vērstās aktīvitātēs, tostarp „Nuclear Heritage Network” orgnizētajos projektos un pasākumos. Divi NVO pārstāvji darbojas vietējā Sociālās kontroles komitejā un ir devušies inspicēt cietumus, pieprasot uzlabot ieslodzīto apstākļus. Kā komitejas locekļiem viņiem ir atļauts veikt pārbaudes jebkurā laikā, runāt ar ieslodzītajiem un nosūtīt pārbaužu rezultātus attiecīgajām valsts iestādēm, kā arī darīt tos zināmus sabiedrībai. Tā kā šo aktivitāšu rezultātā ir panāktas zināmas pārmaiņas atsevišķu cietumu darbībā, cietumu administrācija ne vienmēr ir labvēlīgi noskaņota.

„Aktīvisti, kuri norāda uz trūkumiem, neatkarīgi no tā, vai viņi darbojas cilvēktiesību, vides aizstāvības, sociālajā vai citā jomā, nav „ārzemju aģenti”,” saka Džīna Beka (Gina Beck), viena no „Nuclear Heritage Network” aktīvistēm. „Viņu darbs ir nozīmīgs un valsts iestādēm vajadzētu viņu apņēmību un uzņēmību nevis sodīt, bet gan apsveikt, jo nereti NVO padara to, ko valsts nespēj.”

Jēdziens „ārzemju aģents” Krievijas normatīvajos aktos parādījās pēc prezidenta vēlēšanām 2012. gadā un tās pavadošajiem ziņojumiem par dažādiem vēlēšanu procesā pieļautiem pārkāpumiem. Varas iestādes secināja, ka dažādas NVO spēlēja nozīmīgu lomu vēlēšanu uzraudzīšanā, fiksējot pārkāpumus un darot tos zināmus sabiedrībai. Jēdziens „ārzemju aģents” ir attiecināms uz NVO, kuras saņem ārvalstu finansējumu. Ņemot vērā ekonomisko un politisko situāciju Krievijā, iespēja paust kritisku viedokli nereti ir iespējama tikai ar ārvalstu atbalstu. Otrs kritērijs atzīšanai par „ārvalstu aģentu” ir „politiskās aktivitātes”, kuru noteikšana ir dažādu Krievijas valsts iestāžu ziņā un paver iespējas to patvaļai.

„Humanistic Youth Movement” lieta ir īpaša, jo izskatās, ka tā ir pirmā reize, kad Krievijas Tieslietu ministrija tiesā ir noraidījusi kādas NVO apsūdzēšanu strādāšanā kā „ārvalstu aģentam”. Tieslietu ministrija ir pat apšaubījusi iesniegtos pierādījumus. Viens no pierādījumiem ir kāda valodnieka veiktā „ekspertīze”, kurā teikts, ka „atkārtota prasība pēc „brīvības”, kā arī citām „tiesībām” šīs NVO izdotajā avīzē „Youth Human Rights newspaper” patiesībā nozīmē „slēptus uzsaukumus vardarbīgai konstitucionālās kārtības maiņai un uzbrukumu Krievijas Federācijas vienotībai.” Tieslietu ministrija nepiekrīt šim acīmredzami radošajam eksperta slēdzienam.

“Nuclear Heritage Network” ir starptautisks, neformāls aktīvistu tīkls, kas iestājas pret kodolenerģijas izmantošanu. Tā mērķis ir atbalstīt aktīvistus visā pasaulē. Tīkla ietvaros ir iespējams komunicēt, izplatīt informāciju dažādās valodās, kā arī rīkot pasākumus un organizēt citas aktivitātes. “Nuclear Heritage Network” piedāvā pamatu, uz kā radīt pret kodolenerģiju vērstas aktivitātes un ļauj aktīvistiem radīt kopīgus projektus, izmantojot piedāvātos resursus.


Cien./God. Redaktor/-e!
Ja Jums ir kādi jautājumi, interesē intervijas, nepieciešama papildus informācija vai fotoattēli, ar mums ir iespējams sazināties pa tālruni +49 3431 5894177 vai rakstot uz e-pastu: "media AT nuclear-heritage DOT net"[1].

Kā arī, piedāvājam Jums apskatīt mūsu mājas lapu:


--

Nuclear Heritage Network
Am Bärental 6
D-04720 Döbeln
GERMANY

mājas lapa: http://nuclear-heritage.net
e-pasts: contact AT nuclear-heritage DOT net[1]

tālrunis: +49 3431 5894177

Skype: projekthaus.mannsdorf
(pieejams vienīgi biroja darba laikā)

Jabber/XMPP: network.office - domēns: jabber.ccc.de
(pieejams vienīgi biroja darba laikā)

darba laiks: trešdienās no 14:00-16:00 pēc Centrāleiropas laika


Šo preses relīzi ir sagatavojis "Nuclear Heritage Network", starptautisks pret kodolenerģiju vērsts aktīvistu tīkls. Nuclear Heritage Network nav zīmols, tam nav standarta viedokļa un nav pārstāvju. Visi tīkla aktīvisti izsaka tikai savu vai to grupu, kurās viņi darbojas, viedokli.


  1. 1.0 1.1 For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").