PR:Solidarność z rosyjskimi organizacjami szykanowanymi przez władze. Ekolodzy i obrońcy praw człowieka nie są 'obcymi agentami'

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

Informacja dla mediów
Wtorek, 8 lipca 2014 r.
Do natychmiastowego upublicznienia


Solidarność z rosyjskimi organizacjami szykanowanymi przez władze

Ekolodzy i obrońcy praw człowieka nie są 'obcymi agentami'

Rosja/Europa - Aktywiści i organizatorzy skupieni w sieci Nuclear Heritage Network wyrażają swoją solidarność z organizacjami, które są obecnie prześladowane w Rosji jako 'obcy agenci'. Dziś odbywa się rozprawa sądowa w sprawie 'Humanistycznego Ruchu Młodzieżowego' (GDM), który tajne służby FSB (dawniej KGB) oskarżyły o działanie jako organizacji 'obcego wywiadu'. Coraz więcej przedstawicieli rosyjskiego społeczeństwa jest stawiana pod presją poprzez prawo dotyczące 'sił obcego wywiadu' umożliwia uciszanie dowolnej organizacji, którą państwo uzna za 'polityczną', a która otrzymuje wsparcie zza granicy w postaci darowizn lub grantów. Rosyjskie organizacje obrony praw człowieka krytykują krajową legislację jako stojące w konflikcie z podstawowymi prawami gwarantowanymi przez konstytucję Federacji Rosyjskiej.

Kilka organizacji, które krytykowały politykę proatomową rosyjskich koncernów i rządu, są od ponad roku na celowniku władz. Ostatnio organizacja ekologiczna 'Eko-obszczat' (Eko-Obrona), której udało się zatrzymać budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej niedaleko Kaliningradu, została zakwalifikowana jako organizacja 'obcego wywiadu' przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości. Jako powód takiej kwalifikacji został wykorzystany ich aktywizm i działalność edukacyjna. Kilka lat temu wspólnie z grupami z innych krajów zatrzymali transporty do Rosji odpadów z przerobu uranu pochodzących z krajów europejskich.

Aktywiści GDM są od lat zaangażowani także w działalność antyatomowych sieci. Prowadzą wspólne projekty i odbywają akcje organizowane w ramach sieci 'Nuclear Heritage Network'. Ponadto dwoje przedstawicieli organizacji obrońców praw człowieka posiada mandaty w regionalnym Komitecie Kontroli Społecznej i aktywnie przeprowadzało inspekcje więzień, żądając poprawy warunków odbywania kar przez więźniów. Jako członkowie tego komitetu z mocy prawa mają prawo dostępu do więzień w dowolnym momencie, do rozmawiania z więźniami i raportowania swoich wniosków do odpowiednich władz, instytucji i opinii publicznej. Ponieważ na skutek tych działań nastąpiła realna zmiana praktyk w niektórych zakładach karnych, administracja systemu więziennictwa nie jest szczęśliwa z powodu takich zobowiązań.

„Aktywiści angażujący się we wskazywanie na niedociągnięcia społeczeństwa, niezależnie od tego, czy w dziedzinie praw człowieka, ochrony środowiska, spraw socjalnych czy też w innych aspektach, nie są 'obcymi agentami”, mówi Gina Beck, aktywistka Nuclear Heritage Network. Ich praca jest ważna dla środowiska i społeczeństwa. To zaangażowanie nie może być karane, lecz powinno być chwalone przez władze, gdyż w wielu przypadkach wykonują one zadania, których w ogole nie podejmuje rząd.”

Ustawodawstwo dotyczące 'obcych agentów' zostało wprowadzone w Rosji w 2012 roku po fali krytyki nieprawidłowości podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Organizacje pozarządowe zostały uznane przez władze za odgrywające istotną rolę w monitorowaniu wyborów, zbieraniu przypadków manipulacji i informowaniu o tym opinii publicznej. Prawo dotyczące zwalczania 'obcych agentów' uderza w organizacje pozarządowe otrzymujące wsparcie zza granicy. Z powodu sytuacji gospodarczo-politycznej w Rosji działalność krytyczna często zależy od wsparcia ze strony ruchów i organizacji zagranicznych.

Sprawa "Humanistycznego Ruchu Młodzieżowego" jest wyjątkowa, wydaje się, że rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości po raz pierwszy w sądzie odrzuci oskarżenie organizacji o “działanie na rzecz obcego wywiadu”. Zakwestionowało ono nawet sfabrykowane dowody oskarżenia. Opierają się one na “ekspertyzie” lingwistycznego rzeczoznawcy, która stwierdzała zasadniczo, że "powtarzane żądania 'wolności', jak również żądania 'praw'" w wydawanym przez GDM czasopiśmie “Młodzież i prawa człowieka”, mogą w rzeczywistości być “ukrytymi wezwaniami do brutalnej zmiany konstytucyjnego porządku i naruszenia integralności Federacji Rosyjskiej”. Ministerstwo Sprawiedliwości nie zastosowało tej, oczywiście twórczej, analizy stworzonej przez oskarżycieli.

“Nuclear Heritage Network” jest międzynarodową nieformalną siecią aktywistów antunuklearnych z oddolnych grup i organizacji z całego świata. Jej celem jest wspieranie aktywistów antynuklearnych na całym świecie. Dlatego sieć dostarcza środki komunikacji, wielojęzyczne materiały informacyjne o tematach istotnych dla lokalnych grup antunuklearnych i organizuje międzynarodowe spotkania sieci. “Nuclear Heritage Network” dostarcza ramy dla ulepszania działalności antynuklearnej i umożliwia jej aktywistom tworzenie projektów kooperacyjnych ze sobą na własną rękę za pomocą zapewnionych środków.


Informacja dla dziennikarzy i redaktorów:
Jeśli macie Państwo pytania, chcecie przeprowadzić wywiad, uzyskać ogólne informacje i zdjęcia dotyczące działań antynuklearnych, zapraszamy do kontaktowania się z nami telefonicznie: +49 3431 5894177 lub poprzez e-mail: "media AT nuclear-heritage DOT net"[1].

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej:


--

Nuclear Heritage Network
Am Bärental 6
D-04720 Döbeln
GERMANY

website: http://nuclear-heritage.net
email: contact AT nuclear-heritage DOT net[1]

phone: +49 3431 5894177

Skype: projekthaus.mannsdorf
(available only during office hours)

Jabber/XMPP: network.office - domain: jabber.ccc.de
(available only during office hours)

opening hours: Wednesdays at 2-4 PM CET


This media release has been provided by the "Nuclear Heritage Network". It is an international network of anti-nuclear activists. This informal alliance supports the worldwide anti-nuclear work. The Nuclear Heritage Network is no label, has no standard opinion and no representatives. All activists of the network speak for themselves or for the groups they represent.


  1. 1.0 1.1 For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").